Dbaj o swoje rośliny

Własny ogród to marzenie wielu. Jednak jeśli już to marzenie się ziści to warto o ten ogród dbać i otaczać go stałą opieką by cieszył oko i mógł być podziwiany przez sąsiadów i znajomych. Wiadomym jest powszechnie iż kwiaty są piękne i mogą być lekiem na depresję oraz pięknym prezentem dla ukochanej osoby. Warto więc wczytać się w porady ogrodnicze, które pozwolą na lepsze zaznajomienie się z tematem. Jeśli więc masz ogród i niezbyt wiesz jak o niego dbać ten tekst jest dla Ciebie.

Klasyfikacja roślin ogrodowych

Rośliny ogrodowe dzielą się na kilka podgrup. Wedle najpopularniejszego podziału klasyfikacji przyrodniczej podzielić je możemy na rośliny jednoroczne bądź jedno sezonowe, rośliny dwuletnie (czyli dwu sezonowe) oraz rośliny wieloletnie, które dzięki corocznemu odrastaniu uprawiać możemy wiele sezonów i przez kilka sezonów cieszyć nas mogą swoją atrakcyjnością i pięknem jakie dają.

Najpopularniejsze z gatunków roślin jedno sezonowych to na przykład chaber bławatek, słonecznik zwyczajny czy nagietek lekarski. Niekiedy do tej grupy zaliczamy czasem groszek pachnący przynajmniej w jego niektórych odmianach. Co do roślin dwu sezonowych wiele tu znajduje się roślin pochodzenia leśnego lub związanych typowo z selekcjonowaniem dzikich roślin do ogrodów. Wyróżnimy tu więc takie kategorie jak niezapominajka leśna, podgatunki fiołka takie jak fiołek ogrodowy (znany również pod zwyczajową nazwą bratek) lub dzwonek ogrodowy. Co do kategorii roślin wieloletnich, odrastających wiele sezonów z tych samych korzeni będą to w szczególności różnych rodzajów byliny takie jak na przykład: dalia, begonia i wiele jej podgatunków.

Pielęgnacja roślin ozdobnych

Pod względem pielęgnacji roślin jednorocznych należy pamiętać, że rosną z ogromną intensywnością i wzrastają szybko by nadążyć z pełnym rozwojem, w krótkim przecież rocznym czasie swojej egzystencji. Szybki rozrost sprawia, iż potrzebują dużo składników odżywczych i gleby hortizolowej wysokiej jakości. Kluczowe będzie też w tym przypadku również utrzymywanie gleby na stałym, wysokim poziomie bogactwa w wilgoć. Ponieważ są to rośliny jedno sezonowe, dlatego w celu uzyskania jak najbardziej obfitych wzrostów i rozwojów kwiatostanów można wspomóc się nawozami naturalnymi czy sztucznymi z uprzednim sprawdzeniem czy nie szkodzą one danym gatunkom. Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym jest ścinanie usychających pęków kwiatostanów, aby nie zabierały czynników mineralnych zdrowym częściom rośliny.

Pielęgnacja roślin dwuletnich jest w swej naturze podobna do pielęgnacji gatunków rosnących jeden sezon. Jedyną innowacją będzie konieczność zapewnienia ochrony przed mrozem w okresie zimowych mrozów.