Przyroda w ogrodzie

Już niedługo nadejdzie wiosna a wraz z nią pierwsze porządki w ogrodzie. To idealny czas na przygotowanie się do obowiązków przy pielęgnacji roślin. Teraz można skrócić sobie ten czas czytając porady ogrodnicze na popularnych i znanych forach, gdzie można podzielić się swoimi doświadczeniami i poznając nowe gatunki roślin, które warto mieć w swoim ogrodzie.

Natura to jedyne miejsce, gdzie człowiek poznaje siebie w bliskim kontakcie z przyrodą. A bliższego kontaktu dla człowieka nie ma jak jego własny ogród. Nie musi zajmować dużo miejsca i nie musi wiązać się z mozolną pracą, a jednak zachęca nas do lekkich prac fizycznych, co pozytywnie wpływa na nasze zdrowie.

W początkach wiosennej pory roku, warto zasadzić pierwsze grządki kwiatów oraz ziół. Najlepszym wyborem będą rośliny ozdobne w doniczkach, które są odporne na przymrozki, które pojawiają się jeszcze w maju. Drzewa owocowe warto zasadzić na początku kwietnia, zaś rośliny ciepłolubne takie jak bratki, pelargonie czy fiołki zasadzamy na przełomie maja i czerwca.

Warto pamiętać, iż kwiaty oraz rośliny strączkowe wymagają zwilżonego podłoża i potrzebują witamin na początku ich rozkwitu. Najczęściej pojawiają się na forach ogrodniczych zapytania odnośnie pielęgnacji ozdobnych roślin, ponieważ są najdelikatniejsze. Poniżej kilka rad, z którymi warto się zapoznać. Na początek trzeba rozróżnić trzy rodzaje roślin ozdobnych, są to :

  • rośliny jednosezonowe – jednoroczne; takie jak bratki, chaber, słonecznik
  • rośliny dwusezonowe- dwuletnie; takie jak niezapominajka alpejska, dzwonek alpejski, róże, fiołek
  • rośliny wielosezonowe; takie jak: begonia, dalia, róże i bardzo wiele gatunków z kwiatów skalników.
    Zapoznaj się z poradami.
    Pielęgnacja roślin ozdobnych:
  • pierwszy rodzaj kwiatów- jednoroczne wymagają dużej pielęgnacji w nawożeniu i przytrzymaniu żyzności gleby poprzez chemiczne nawozy.
  • drugi rodzaj kwiatów – dwuroczne potrzebują ochrony przez okres jesienno-zimowy- okrycie przed mrozami
  • trzeci rodzaj kwiatów- wielosezonowe są z reguły najbardziej odporne i mało wymagające, jednak jak każde kwiaty ozdobne muszą mieć często zmieniane podłoże bądź nawożone minerałami i witaminami, które znajdziemy w odżywkach dla roślin. Warto pamiętać, iż rośliny doniczkowe najczęściej potrzebują średniego nasłonecznienia.